Wraz z rozwojem medycyny co raz bardziej docenia się wykorzystanie badania ultrasonograficznego w różnych działach medycyny, a dzięki rozwoju technologii głowice są co raz mniejsze, lepsze, również małe i mobilne oraz po prostu bardziej powszechne.

USG wykonywane w czasie Wizyty Domowej w domu pacjenta

W medycynie ratunkowej stworzono protokoły USG Point of Cafe (POCUS), czyli zestawienie konkretnych schematów, przyłożeń głowicy w celu szybkiej oceny pacjenta pod kątem stanów zagrożenia życia i zdrowia. Co więcej to już nie szczegółowe badanie wykonywane w ciemnościach gabinetu w Oddziale Diagnostyki Obrazowej, lecz przeniesienie aparatu tam, gdzie się znajduje pacjent. Również na etapie przedszpitalnym: na miejscu zdarzenia, w karetce, w lesie na Quadzie, w namiocie Punktu Pomocy Medycznej czy w domu pacjenta.

POCUS jest bezpiecznym, szybkim, powtarzalnym badaniem, które pozwala spojrzeć w głąb ciała pacjenta w poszukiwaniu cech krwotoku wewnętrznego, płynu w worku osierdziowym czy różnicowania przyczyny duszności u pacjenta. To często kilkanaście sekund, minuta i daje dużo informacji, które pomagają podjąć decyzje o dalszym postępowaniu medycznym.

W naszej firmie posiadamy mobilne głowice USG, również przeszliśmy szkolenia pod okiem doświadczonych instruktorów z „Ratunkowa w Roztoce” i „Fundacja Mocni na starcie”.

Do tego zdobywamy doświadczenia badając pacjentów w codziennej praktyce w Zespołach Ratownictwa Medycznego (ZRM) oraz Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR) zarówno u pacjentów internistycznych jak i urazowych.

USG wykonywane w Punkcie Pomocy Medycznej podczas zabezpieczenia imprezy masowej

Staramy się również poszerzać grono naszych pracowników przeszkolonych w wykorzystaniu protokołów USG.

W Naszej firmie można spotkać głowice USG w naszych karetkach, na Quadzie, Punkcie Pomocy Medycznej lub na Wizycie Domowej – jej obecność zależna jest od rodzaju imprezy czy dostępnej kadry potrafiącej wykorzystać promienie ultrasonografii.

Dzięki temu Nasze zespoły mogą lepiej zbadać pacjenta, dzięki czemu możemy świadczyć usługi na jeszcze wyższym poziomie.

USG wykonywane w terenie przez zespół, który dotarł do pacjenta na Quadzie Ratowniczym