Wiele imprez plenerowych odbywa się w takich lokalizacjach, że dojazd zwykłym autem, a również ambulansem jest utrudniony lub niemożliwy. Quad Ratowniczy jako mały pojazd z napędem 4×4 jest w stanie dotrzeć sprawnie w teren trudnodostępny, gdzie znajduje się pacjent.

To na organizatorach imprez spoczywa wybór odpowiedniego zabezpieczenia medycznego. A dobry wybór to gwarancja bezpiecznej imprezy bez zmartwień.

A dlaczego warto mieć na imprezie Quad Ratowniczy opiszemy w tym wpisie!

Zespołu Quad – przeznaczenie

Zadaniem tego zespołu jest sprawnie dotrzeć do miejsca zdarzenia, zweryfikować zastaną sytuacje i w razie potrzeby udzielenia pomocy medycznej wdrożenie niezbędnych czynności na miejscu, następnie dokonać ewakuacji pacjenta do Zespołu Wyjazdowego, Zespoły Ratownictwa Medycznego lub Punktu Pomocy Medycznej.

Poniżej prezentujemy film z symulowanego zdarzenia na zabezpieczeniu medycznym:

Quad na imprezach terenowych

Imprezy biegowe, rowerowe, motorowe to imprezy zlokalizowane na szlakach i trasach przebiegających przez góry, lasy, łąki, ścieżki czy bezdroża. Sport niesie za sobą ryzyko urazu, a tym bardziej jego odmiany ekstremalne. Gdy pojawi się osoba potrzebująca pomocy wśród zawodników czy widzów to może się okazać, że dojazd karetki może być niemożliwy, dotarcie zespołu pieszo wydłużone, ale to będzie znakomita okazja wykorzystać zalety pojazdy terenowego jakim jest Quad.

Quad na koncertach i festiwalach

Zespół Quad posiada wiele zalet – nie tylko świetnie się sprawdzi w trudnodostępnych dla zwykłych karetek warunkach terenowych, ale również w na terenie dużych imprez plenerowych takich jak koncerty czy festiwale. Ze względu na swoje rozmiary, mobilność i szybkość przemieszczania pozwala z łatwością dotrzeć przez gęsty tłum uczestników imprezy do osoby wymagającej pomocy.
Na swoim wyposażeniu Zespół Quad posiada dobrze widzialna i słyszalną sygnalizacje świetlno-dźwiękową, która zapewni sprawny przejazd oraz oświetlenie LED pozwalające bezpiecznie dojechać do celu nawet w porze nocnej.

Skład zespołu

Quad posiada możliwość zabrania kierowcy plus pasażera, a na przyczepie jest miejsce dla pacjenta oraz dodatkowe miejsce stojące. W skład tego zespołu w standardowo wchodzi 2 doświadczonych pracowników. W zależności od rodzaju imprezy i obecnego zabezpieczenia medycznego jest to:

 • 2 x Ratownik Medyczny lub Pielęgniarka/Pielęgniarz,
 • 1 x Ratownik (Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy) i 1 x Ratownik Medyczny lub Pielęgniarka/Pielęgniarz,

W razie potrzeby jest możliwe dołączenie kolejnej osoby do składu jak np. ratownik wysokościowy czy osoba z obsługi technicznej.

Kierowcy są przeszkoleni jak bezpiecznie i sprawnie jeździć tym pojazdem wraz z przyczepką oraz jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, aby pokonać przeszkodę terenową.

Wyposażenie

Podstawą jest pojazd Quad CF Moto 520 z napędem 4X4 oraz wyciągarka elektryczną + przyczepa ratownicza.

Wyposażenie medyczne

Na Quadzie znajdziemy wyposażenie takie jak:

 • plecak reanimacyjny (zestaw leków, sprzęt do udrożniania dróg oddechowych, zestaw urazowy, zestaw do iniekcji, wkłucia doszpikowe, sprzęt do pomiaru parametrów życiowych, worek samorozprężalny, płyny infuzyjne),
 • AED (Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny) lub defibrylator manualny,
 • mobilna głowica USG,
 • zestaw tlenowy,
 • rękawiczki,
 • mapnik, dokumentacja medyczna,
 • zestaw ochronny dla poszkodowanego (kask, gogle),
 • zestaw techniczny (narzędzia, manometr, gaśnica, taśma do zaczepienia wyciągarki, linka, łopata składana, rękawice, pokrowce ochronne),
 • zapas wody,
 • kanistry z benzyną.

Na przyczepie ratowniczej możemy znaleźć takie rzeczy jak:

 • Pokrowiec
 • Materac Próżniowy
 • Podbieraki
 • Szyny Kramera.

Zapas paliwa

Z racji jego nietypowego profilu działania, gdzie pokonywane różnego rodzaju trasy i przeszkody terenowe przekładają się na mniejsze lub większe spalanie jest wyposażony w dwa kanistry z paliwem. Daje to dużo większy zasięg i dłuższy czas działania. W chwili, gdy kierowca zauważy niski poziom benzyny w baku wystarczy chwilowy postój w dogodnym miejscu, dolanie paliwa i zespół jest gotowy do dalszego pokonywania trasy!

Uniwersalność, czyli w nocy i dzień, w deszcz czy śnieg

Imprezy plenerowe to nie tylko przeszkody terenowe do pokonania, ale również pogoda i ciemność. Wydarzenia odbywają się o rożnych godzinach i przez cały rok, a pogoda bywa zmienna.

Nasz Quad posiada dobre oświetlenie alarmowe jak i robocze. Pokrowce ochronne pozwalają chronić sprzęt przed warunkami atmosferycznymi i terenowymi.

Wyciągarka i sprzęt terenowy pozwala wyciągnąć pojazd, kiedy się zakopie.

Dzięki swoim rozmiarom, właściwością jezdnym oraz wyposażeniu jest niezwykle cennym i ważnym elementem dobrego zabezpieczenia medycznego imprezy.

Nie można też pominąć tego, że Quad Ratowniczy przez swój nietypowy wygląd przyciąga uwagę i stanowi ciekawy dodatek i uzupełnienie dobrego oraz profesjonalnego wizerunku imprezy!

O tym jakie mamy inne rodzaje zespołów oraz jak wybrać dobre zabezpieczenie medyczne przeczytacie na innych naszych wpisach na tym blogu! Zapraszamy!