Kiedy zamówić Wizytę Domową Enduro-Med, a kiedy udać się na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) lub wezwać Zespół Ratownictwa Medycznego (ZRM)?

W chwili pogorszenia stanu zdrowia, kiedy zauważymy niepokojące objawy u siebie lub u pacjenta i uznajemy, że potrzebujemy pomocy należy zastanowić się, gdzie zwrócić się o wsparcie.

Aby ułatwić to przygotowaliśmy zestawienie objawów w formie infografiki:

Jak przygotować się do wizyty?

Niezależnie od tego czy potrzebna jest Wizyta Domowa Enduro-Med czy też przyjazd Zespołu Ratownictwa Medycznego to warto, a wręcz powinno zrobić się kilka rzeczy:

Adres

Już na etapie rozmowy należy podać jak najbardziej dokładny adres oraz dodatkowe instrukcje jak sprawnie dotrzeć do pacjenta: miejscowość, ulica, numer budynku, mieszkania, numer klatki, piętro.

W przypadku bardziej skomplikowanego dostępu podać od jakiej strony jest podjazd, brama, wejście do budynku, kod do furtki czy klatki.

Istotną rzeczą jest również właściwe oznakowanie budynku: ulicy i numeru – aby był oświetlony, nie był zaśnieżony, zarośnięty. W przypadku bloku dużo ułatwia informacja o mieszkaniach jakie są w danej klatce oraz na jakim piętrze jakie numery lokali.

Wyjście na spotkanie

W przypadku poważnego stanu i/lub skomplikowanego dotarcia na miejsce warto wysłać kogoś, aby wyszedł na spotkanie do zespołu i wskazał właściwą drogę do pacjenta. W nocy pomocna może być latarka.

Jeśli jest ogrodzenie, drzwi zamykane dobrze jest otworzyć je wcześniej, aby było sprawniej.

Zwierzęta

Medycy to osoby, które mają na sobie wiele zapachów dlatego, że mają kontakt z licznymi miejscami oraz osobami. Do tego przy badaniu oraz wdrażaniu interwencji medycznych niektóre ruchy czy jęknięcie pacjenta zwierze może odebrać jako atak i zacznie bronić właściciela. Mimo, że większość medyków to fani zwierząt to w tym przypadku mogą one przeszkadzać w chwili kiedy powinno się skupić na pacjencie.

Dokumentacja medyczna

Po wezwaniu należy odszukać i wyciągnąć dokumentacje medyczną oraz leki jakie zażywa pacjent. Istotne są wypisy ze szpitala, karty z poprzednich wizyt, informacje o chorobach, przebytych zabiegach, alergiach. Lista leków lub wyciągnięte opakowania leków. Dobrą praktyką jest wypisanie na jednej kartce wszystkich tych informacji łącznie z danymi osobowymi pacjenta oraz osoby kontaktowej.

Płatność

Nasze usługi Enduro-Med to świadczenia komercyjne, a uregulowanie należności odbywa się w trakcie wizyty. Posiadamy terminal mobilny z możliwością płatności kartą lub BLIK i właśnie do jednej z tych metod zachęcamy. W przypadku jeśli będzie wybrana forma zapłaty gotówką kwota powinna być odliczona, ponieważ ze względów zapewnienia bezpieczeństwa naszym zespołom unikamy tego rodzaju rozliczenia oraz może być problematyczne wydanie reszty.

Nasz cennik dostępny jest na stronie internetowej w menu górnym oraz w stopce strony.

Po dotarciu na miejsce zespołu należy starać się zachować spokój, odpowiadać na pytania w sposób zwięzły, zapewnić przestrzeń do pracy oraz dobre oświetlenie. Pomóc w momencie kiedy medyk o to poprosi i według jego instrukcji oraz komend.

Wszystko to pozwoli, aby wizyta przebiegła sprawnie i jak z najlepszą korzyścią dla pacjenta.